مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» شیشه هوشمند چیست و چگونه کار می کند؟

شیشه هوشمند چیست و چگونه کار می کند؟

شیشه هوشمند یا اسمارت گلس یک تکنولوژی پیشرفته است که توانایی کنترل میزان نور ورودی به یک مکان را دارد. درواقع باید گفت این شیشه از جریان برق استفاده می‌کند و با کمک آن مات یا شفاف می‌شود. این تکنولوژی علاوه‌برآنکه برای یک خانه هوشمند بی‌نظیر است، در اتاق‌های کنفرانس، استخرها، سالن‌های ورزشی، بیمارستان‌ها، سرویس‌های بهداشتی و اماکن دیگر نیز استفاده می‌شود.شیشه هوشمند چگونه کار می‌کند؟

همان‌طورکه گفته شد، شیشه‌های هوشمند تکنولوژی وابسته به جریان برق دارند و به یکسری کنترل‌های هوشمند مجهز هستند که می‌توانند از طریق آن‌ها مصرف انرژی را کاهش دهند. این شیشه‌ها از راه دور و با استفاده از کنترل مخصوص یا موبایل قابل تنظیم هستند و در صورت تمایل می‌توانید آن‌ها را در حالت خودکار نیز تنظیم کنید.

جریان الکتریسیته بکار رفته در این سیستم به مات و شفاف شدن شیشه‌ها کمک می‌کند؛ در نتیجه زمانی که سیستم این تکنولوژی خاموش باشد، ذرات داخل آن پراکنده می‌شوند و همین موضوع منجر به مات شدن شیشه‌ها خواهد شد که برای ایجاد یک حریم خصوصی و پنهان مناسب است. حالت دیگر مربوط به زمانی است که فناوری شیشه فعال می‌شود و ذرات پراکنده شده با یکدیگر همتراز می‌شوند که نتیجه‌ی چنین چیزی شفاف شدن شیشه‌ هوشمند خواهد بود؛ بنابراین شما می‌توانید آن سوی شیشه را به‌خوبی رویت کنید.

اجزای تشکیل‌دهنده شیشه‌ هوشمند

شیشه‌های هوشمند به‌طورکلی از 4 جزء تشکیل شده‌اند که این چهار جزء شامل مواردی چون شیشه سکوریت، میکروفیلم هوشمند، اینورتر برق و ریموت کنترل می‌شوند. همچنین باید بدانید که این شیشه‌ها دو نوع برچسب‌دار و لمینت‌دار دارند که برای نوع برچسب‌دار از یک شیشه سکوریت با ضخامت 10 میلی‌متر و برای نوع لمینت‌دار از دو شیشه سکوریت با ضخامت 5 میلی‌متر و یک شیشه با ضخامت 12 میلی‌متر استفاده می‌شود.

حال شاید برای شما در رابطه با امنیت این شیشه‌ها سوال پیش آید که باید گفت این شیشه‌های سکوریت با قفل به‌خوبی ایمن می‌شوند تا مانع بروز هرگونه ورود غیرمجاز و سرقت شوند؛ اما قفل شیشه سکوریت چه قفلی است و چه ویژگی‌هایی دارد؟ شیشه سکوریت یک نوع شیشه نشکن به شمار می‌آید که با انجام مراحل خاصی به تولید می‌رسد و دربرابر آب‌وهوای بد و همچنین سرقت بسیار مقاوم است. این شیشه انواع مختلفی دارد و چیزی که باعث تفاوت مدل‌های آن شده، قفل‌های نصب شده روی شیشه‌ها است. در ادامه لیستی از انواع قفل شیشه سکوریت در اختیارتان قرار می‌گیرد تا به‌طورکامل با آن‌ها آشنا شوید.

  • قفل کمری دستبندی
  • قفل برقی مگنتی
  • قفل کمری خرچنگی
  • قفل فرودگاهی
  • قفل الکترونیکی

مزایای شیشه هوشمند

1. ایجاد حریم خصوصی

از مهم‌ترین مزایای شیشه هوشمند می‌توان به ایجاد حریمی خصوصی و پنهان اشاره کرد. این شیشه به‌دلیل تکنولوژی که دارد به‌راحتی از حالت شفاف به مات و بالعکس تغییر پیدا می‌کند. لذا می‌توان با توجه به این ویژگی از این شیشه در حمام‌های مستر، سالن‌های بدنسازی، استخر و … استفاده کرد؛ بدون آنکه به حریم خصوصی شخصی لطمه وارد شود.

2. کنترل بهینه دما

اسمارت گلس‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که می‌توانند اشعه ماوراء بنفش و مادون قرمز را منعکس کنند، در نتیجه در فصل گرما دما به‌خوبی بهینه‌سازی خواهد شد. در فصل سرد سال نیز شیشه هوشمند تغییر حالت می‌دهد و با انتقال اشعه مادون قرمز به گرمایش محیط کمک می‌کند. این شیشه‌ها کنترل دما را به بهترین شکل انجام می‌دهند، اما اگر نیاز به کنترل بیشتر دما دارید، می‌توانید از مدل دوجداره استفاده کنید.

3. استحکام بالا

از دیگر مزایای اسمارت گلس باید به استحکام بالای آن اشاره کرد، در نتیجه اگر حادثه‌ای رخ دهد این شیشه مانند شیشه‌های معمولی کامل خرد و پراکنده نمی‌شود. درواقع باید گفت ساختار این شیشه به‌گونه‌ای است که درصورت آسیب‌دیدگی نیز تکه‌های آن کنار یکدیگر باقی می‌مانند و حادثه دیگری را به‌وجود نمی‌آورند.

4. طول عمر بالا

نگران آسیب دیدن و از بین رفتن شیشه در مدت‌زمانی کوتاه نباشید، زیرا این شیشه‌ها با وجود اینکه با جریان برق کم کار می‌کنند، اما تا 50 هزار ساعت طول عمر دارند. همچنین اگر این شیشه آسیب کوچکی ببیند قابل ترمیم است و نیازی نیست که مانند شیشه‌های سنتی به‌سرعت تعویض شود. تمام این مزایا باعث می‌شوند که شیشه‌های هوشمند انتخابی به‌صرفه محسوب شوند.

5. مانعی برای عبور اشعه ماوراء بنفش

مسلما می‌دانید که اشعه ماوراء بنفش یک اشعه بسیار مضر است و علاوه‌برآنکه سلامت انسان را به‌خطر می‌اندازد، باعث فرسایش وسایل داخل منزل مانند مبل، تابلو فرش، فرش و … نیز می‌شود. اسمارت گلس‌ها شرایطی را برای حذف این اشعه فراهم می‌کنند، در نتیجه دیگر خطری سلامت شما را تهدید نخواهد کرد و تمام وسایل ارزشمند شما نیز سالم باقی خواهند ماند.


فرم ارسال نظر  ساخت وبلاگ   |   تولیدی لباس در اراک   |   دستگاه آب قلیایی دکتر مومنی   |   روانشناس ایرانی در لندن   |   قیمت ایمپلنت دندان  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


 در 60 ثانیه وبلاگ خودتو بساز !! در 60 ثانیه وبلاگ خودتو بساز !! مشاهده